29 Haziran 2012 Cuma

Aerohive Kablosuz Çözümleri

Kablosuz Ağ Çözümleri günümüzde "controller" ünitesine bağımlı olarak çalışmaktadır. Bu yapıda bütün kablosuz erişim noktaları tek bir noktadan yönetilir, bu cihazlar tüm trafiği "controller"a gönderir ve "controller"a bağımlı bir şekilde çalışırlar.

Aerohive yenilikçi ve çağdaş yaklaşımıyla "controller" özelliklerini kablosuz erişim noktaları üzerinde topladı (distributed control) ve bunları bir yazılım yardımıyla tek merkezden yöneterek "controller"ın yarattığı dezavantajların önüne geçti.

  • "Controller" darboğazlara neden olur. Çünkü, bütün kablosuz erişim noktaları "controller"a tünel kurup trafiği "controller" üzerinden aktarırlar. Kablosuz erişim noktaları, veriyi tünel yerine direk kendi üzerlerinden aktardıklarında "captive Web Portal, ACL, multicast and voice optimizations, peer to peer blocking, L3 roaming, NAC, per-user ACL/VLAN, IPv6 bridging, CleanAir, RRM, location services" gibi özellikleri tam işlevleri ile kullanamaz ya da tamamen kaybederler. Aerohive'da ise böyle bir problemle karşılaşmazsınız çünkü her bir kablosuz erişim noktası bütün veriyi kendi üzerinden aktarır ve hiçbir özelliği kaybetmez.
  • "Controller" kablosuz sistemin çökme noktasıdır. Çünkü, "controller"da bir problem oluştuğunda kablosuz erişim noktaları çalışamaz hale gelecektir. Ya da yedeklilik için "controller"lar alıp gereksiz harcamalar yapmak durumunda kalınır. Aerohive'da ise sadece yönetim yazılımı vardır ve bu yazılımla erişim noktası arasındaki haberleşme giderse sistem hiçbir problem olmadan çalışmaya devam eder.
  • "Controller"lı yapılar genişleyemez yapıdadır ya da genişleme durumunda maliyetler katlanarak artar. Çünkü "controller"ların destekleyebildiği maksimum kablosuz erişim noktası sınırı vardır. Bu sınır aşıldığında ya "controller" modeli bir üst modele geçilmelidir ya da yeni bir "controller" ilave edilmelidir. Hatta, bu tip genişleme ihtimali olan yerlerde pahalı "controller" alınması tavsiye edilmektedir. Aerohive'da ise istediğiniz kadar kablosuz erişim noktası alın ve network'e bağlayın. Maliyet kablosuz erişim noktası sayısıyla birlikte doğru orantılı olarak artmaktadır. Katlanarak artması söz konusu bile değildir. Teorik olarak bir sınır olmamakla birlikte tek bir Aerohive VMware yönetim yazılımı ile 15000 kablosuz erişim noktası yönetebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder